بلاگ

تمیز کردن قدم به قدم سنسور مپ به صورت تصویری

این سنسور در مجرای ورودی هوا و متصل به ECU (واحد کنترل الکترونیکی موتور) است و وظیفه گزارش اطلاعات فشار و دمای هوای ورودی به موتور را به ECU دارد. مسئله مهمی که در قالب این مقاله به آن اشاره می‌کنیم، تمیز کردن قدم به قدم سنسور تی‌مپ است.

در این مقاله می‌خواهیم به نحوه تمیز کردن سنسور مپ و سرویس کردن آن بپردازیم؛ می‌دانیم حتی با نگهداری مناسب از یک موتور، گرد و خاک، آلودگی‌های مربوط به روغن و… در آن جمع می‌شود و مانع عملکرد مناسب آن به مرور زمان می‌شود.

تمیز کردن سنسور نیز مانند سرویس کردن هر قطعه دیگری لازم و ضروری است. بخصوص وقتی که سیستم احتراق در مصرف سوخت خوب عمل نکند و یا حتی چراغ چک موتور به خوبی کار نکند.

تمیز کاریه سنسور مپ
تمیز کردن سنسور مپ در ده گام به صورت تصویری

10 گام برای تمیز کردن سنسور مپ به صورت تصویری برای مبتدیان:

گام 1: ماشین را در یک جای تخت پارک کنید و صبرکنید کمی خنک شود:

ماشین را در یک سطح صاف پارک نموده و اجازه بدهید 5 دقیقه موتور به طور کامل خنک شود، سپس بست باتری را بردارید تا از خاموش بودن موتور اطمینان حاصل شود (برای ایمن بودن از پارک کردن در سطح شیب دار خودداری کنید). پس از اینکه احساس کردید موتور خنک شده آن را لمس کنید، اگر هنوز گرم بود چند دقیقه دیگر صبر کنید تا خنک شود.

گام 2: برای ایمنی بیشتر حتما باطری را جدا کنید.

ترمینال منفی (که آنرا با یک کلاهک سیاه پوشانده‌اند و یا علامت “-” در بالای رابطش وجود دارد) را در بالای باتری ماشین قرار بدهید؛ با آچار مناسب مغزی مهره پایانه منفی در جهت خلاف عقربه ساعت مهره را باز کنید و سپس کابل منفی را از باتری جدا و روی باتری بگذارید.

روش فوق را با ترمینال مثبت تکرار کنید. به طور معمول، در یک کلاه قرمز پوشانده شده یا با علامت “+” مشخص شده است.

گام 3: سنسور تی‌مپ را برای تمیز کردن در نزدیکی منیفولد ورودی قرار بدهید.

در اکثر خودروها سنسور مپ دقیقا کنار منیفولد ورودی است. باید به یک کابل الکتریکی متصل شده باشد که روی گروهی از سیم‌ها بسته شده است. در ضمن از طرفی هم با یک شلنگ خلاء Rubber لاستیکی به سمت آن رفته است. پیش از پیدا کردن سنسور تی‌مپ، سیم‌ها را بلند کنید تا دید بهتری را به خود بدهید. (سیم‌هایی را که دسترسی شما را به سنسور مپ راحت‌تر می‌کند را بلند کنید).

گام 4: اتصال خط خلاء (vacuum line) را از سنسور تی‌مپ جدا کنید.

برای جدا کردن خط خلاء (Vacuum line) از سنسور تی‌مپ، باید حلقه‌های نگهدارنده را بلند کنید. پس از برداشتن همه نگهدارنده‌ها خط خلائ را از سنسور تی‌مپ جدا کنید.

گام 5: پیچ و مهره های نگهدارنده سنسور مپ را از وسیله نقلیه خود جدا کنید.

غالبا پیچ‌های نگهدارنده سنسور مپ دو یا سه تا می‌باشد که باید با استفاده از آچار مناسب آن‌ها را در خلاف عقربه‌های ساعت چرخانده و و سنسور تی‌مپ را از وسیله نقلیه جدا کنید. (حتما پیچ و مهره‌ها را در یک ظرف پلاستیکی نگه دارید تا گم نشوند).

گامم 6: سنسور تی‌مپ را جدا کنید.

اتصال برق (غالبا با یک گیره اتصالات برق به سنسور مپ متصل است) را از سنسور تی‌مپ جدا کرده و سپس زبانه قفل را نگه دارید و سنسور را خارج کنید.
تمیز کردن سنسور مپ
6 گام اول تمیز کردن سنسور تی‌مپ

گام 7: سنسور تی‌مپ را به جهت تمیز کردن در مکان مناسب قرار بدهید.
سنسور تی‌مپ را روی یک سطح صاف بگذارید و یا آن را در هوا بگیرید به گونه‌ای که انگشت شست در یک طرف و مابقی در طرف دیگر، سنسور تی‌مپ را به سمت پایین نگه دارید.
گام 8: اقدام به تمیز کردن سنسور تی‌مپ کنید با اسپری کردن و پاک کردن گرد و خاک روی سنسور.

با اسپری هوا یا اسپری تمیز کننده، گرد و خاک‌ها را از روی سنسور مپ پاک کنید. این کار را در اطراف سنسور تی‌مپ انجام دهید تا همه طرف آن از گرد و خاک پاک شود. (دقت کنید که به سطوح حسگر آسیبی وارد نشود. به همین سبب بهتر است که از اسپری مناسب‌تر برای سطوح حسگر ها استفاده کنید).

گام 9: سطوح خارجی سنسور تی‌مپ را تمیز کنید.

سطوح خارجی سنسور تی‌مپ را با استفاده تمییز کننده قطعات الکترونیکی تمیز کنید. حواستان به خود سنسور باشد که آسیبی به آن وارد نشود.
گام 10: سنسور مپ را بعد از اتمام کار دوباره در جای خودش قرار دهید.

پس از اتمام کار اجازه دهید سنسور مپ کاملا خشک شده و آن را در جای خودش قرار دهید، سپس اتصالات و نگهدارنده‌ها را وصل کنید و در نهایت چند دقیقه صبر کنید و ماشین را روشن کنید.

تمیز کردن سنسور فشار هوای منیفولد
4 گام آخر تمیز کردن سنسور مپ

دیدگاهتان را بنویسید